17 Ocak 2010 Pazar

Linkbaiting bana kendini anlat!


Linkbaiting ne diye Google da arama yaptığımızda bize bir kaç SEO tabanlı siteden başka bir şey bulmuyor. Peki nedir bu Linkbait tam olarak neye yarar?
o halde, Linkbait özünde bir web sayfasına yerleştirilen bir içerik parçasından başka bir şey değildir – bu ister bir makale, bir blog yazısı, resim ya da siberalemin diğer herhangi bir bölümü olsun – ve mümkün olan en fazla kaynaktan “backlink” alabilmek için özel olarak oluşturulmuş içeriklere verilen addır.
Sitenizin fazla tıklanmasını istiyorsanız başta ilgi çekici bir içeriğiniz olacak ve bir kaç kişi sitenizi farkedip başkalarıyla paylaşacak bu yolla siz daha farkına varmadan sitenizi ziyaret edenlerin sayısı amip gibi artacaktır.
Böyle bir açıklamadan sonra kuşkuda kalıp acaba linkbaiting için iyi yazılmış bir makalenin doğal sonucu mu demeliyiz yoksa onu bir teknik olarak mı ele almalıyız ikileminde kalabiliriz.

Eğer mükemmel (ya da en azından ilgi çekici) bir yazı yazarsanız ve o yazıyı doğru zamanda, doğru siteye ve doğru hedef kitlesine yönelik olarak yayımlarsanız, biraz da şansın yardımıyla trafiğinizde önemli artışlar yakalayabilirsiniz. Elbette bu ve benzeri linkleri alabilmek için başka yöntemler de bulunmaktadır.

Zaman:Olayı zamanında yayınlamak bir blog'un trafiğini oldukça arttırır çünkü insanlar o olayı başkalarıyla paylaşırken link vererek bunu yaparlar ve en güncel kaynaklardan biri de sizin sitenizse gerçekten trafiğiniz gözle görülür biçimde artacaktır.
Farklı bir bakış açısı: İnternet üzerinde ilgi gören blog ve sitelerin bir başka türüde "farklı bakış açılarından bakan olaylara eleştirel bakan, asla agresif falan olan değil ama mantık çercevesi içinde bilinçli olarak tartışmaya yer veren sitelerdir.
Yapısal ve görsel bakımdan: İlgi çekici ve iyi yazılmış makaleler konu link alımına geldiğinde oldukça işe yarar. Aslında bu çok doğal, zira eğer okuyucu makaleden hoşnut kalmışsa onu arkadaşları ile paylaşma olasılığı çok daha fazladır. Bu ya bildiğimiz “özel” paylaşma metodları kullanılarak (kulaktan kulağa, email ya da anında mesajlaşma) ya da gittikçe artan bir yöntem olan sosyal medya siteleri üzerinden yapılır.
Bu sosyal metodların temelinde bildiğimiz forum siteleri yatmaktadır. Ancak bir siteyi herkesin görebileceği şekilde yer imlerine eklemenin de farklı yolları mevcut. Bu alanda en popüler site, Del.icio.us, yer imlerinizi (bookmark) herkesin görebileceği şekilde arşivleyebilmeniz için bir dizi kolay kullanımlı ve çekici araç sunmaktadır.

En çok ilgi gören method olan Komik, Çılgın Manyak: İnternetin hayatımızda olduğu yaklaşık 12 yıllık dönemde en fazla ilgi gören kategori olan Eğlence siteleri, gülünç videolar ve şakalar günümüz İnternet’inin halen en popülerleri arasında yer alıyor ve insanlar bu tip şeyleri paylaşmaya bayılıyorlar. Bu tarzda olanlar genelde forumların ücra köşelerinden ya da daha çok özel mesajlaşma yöntemi ile paylaşılıyor ki bu tip ortamlardan alınan linklerin de SEO açısından fazla bir değeri yok. Ancak damlaya damlaya göl olur misali bu tip linklerin de, en azından sitenizin/ürününüzün/markanızın tanınırlığı açısından önemli olduğunu unutmamak gerek.
Kaynak

Hiç yorum yok: