7 Ocak 2010 Perşembe

Smartphone pazarı ve işletim sistemleri

Smartphone’lar içerisinde en bilinenleri Iphone, Blackberry, Nokia N97, HTC Hero ve Samsung Omnia olarak sayılabilir. Her bir smartphone kendine özgü bir operating system (işletim sistemi) ile çalışmaktadır.


Pazara baktığımızda Google'ın destek verdiği Android pazarı oldukça hareketlendirmiş durumda. Gartner'ın yayınladığı 2009 yılı 3. Dilim raporlarına göre Android %3.9 luk paya sahip bu rakam 2012 yılında yaklaşık %14lere yükseleceği ve pazar lideri olan symbian'ı tahtından edecek gibi görünüyor. Tabi ki kim öle kim kala pazara yeni rakipler girecek gibi duruyor ve hali-hazırda olan rakipleri (RIM, OS Windows Mobile. vs.)de boş durmuyor. Smartphone satışları 2008 yılına göre %12.8 artarak 41 milyon adede ulaşmış. Nokia %3 Pazar payı kaybederek bugüne kadarki en düşük Pazar payı seviyesi olan %39.3’e inmiş. Bu durum symbian’ın da pazar payı kaybetmesine sebep oluyor.Balckberry (RIM) ve Iphone (Apple) piyasaya yeni sürdüğü 3GS’in de etkisiyle pazar paylarını ciddi oranlarda arttırmışlar. Açıkçası Google desteği ile Android ve Apple kendi reklamlarını gayet iyi yapıyorlar. Blacberry ise iş dünyasındaki yerini kaybedecek gibi durmuyor. Brack Obama ise bir Blackberry bağımlısı olduğunu söylerek desteğini esirgememişti. Ancak Symbian için aynı etki yaratılıyor mu?. Yani Android’i ve Apple’ı çeşitli mecralarda duyuyoruz ama pazar lideri olan Symbian’ın bilinirliği nasıl? Nokia kullananların kaçı işletim sisteminin symbian olduğunu biliyor ?


İşin derinlerine bakıldığında aslında her işletim sistemi kendi üretici firmasının rakibinin çıkardığı işletim sistemi ile rekabet halinde oluyor. Yani Windows ve Mac OS'X rekabeti bu pazarada sıçramış durumdadır. Yani, Windows işletim sistemi yüklü olan bir bilgisayarda windows'un kendi has kullanıcı arayüzü (user interface) vardır. Smartphone'larda da bu şekildedir durum, Motorola Motoblur, HTC Sense, Samsung Bada gibi. Bada'lı telefonlar üretici firmasının rakipleri olan Android, Symbian ve RIM gibi işletim sistemleri ile rekabet içinde olacaktır.

Smartphone pazarında pazar payları 2012 yılında durum aşşağıdaki gibi olacağı öngörülüyor,


Smartphone kullanıcılarının beklentilerine bakıldığında ilk 2 sırada application ve oyunlar yer alıyor. Iphone için 100.000 üzerinde application geliştirilmiş ve bunlar 2 milyarın üzerinde download edilmiş. Android ise 15 bin application ile pazara yeni girmesine rağmen ikinci sırayı almış durumda.Smartphone’ların kullanım istatistiklerine bakıldığında, Iphone hem HTML sayfa gösterimi hemde mobil internet ve application kullanımı açısından liderliği elinde tutuyor. Android ise HTML sayfa gösterimi açısından ikinci sıradayken mobil internet ve application kullanımı açısından 3. Sırada yer alıyor.Kaynak: tamisabet.com

Hiç yorum yok: